Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије посетио је 16. децембра 2021. године Управу за сарадњу са Црквама и верским заједницама Министарства правде Републике Србије. Патријарха Порфирија у Палати Србија дочекао је директор Управе др Владимир Рогановић.
Састанку су присуствовали Његово Преосвештенство Епископ марчански г. Сава, шеф кабинета Патријарха српског, и заменици директора Управе за сарадњу са Црквама и верским заједницама др Марко Николић и др Ферид Булић. Посета Управи за сарадњу са Црквама и верским заједницама завршена је конференцијом за медије. Том приликом Његова Светост Патријарх је истакао:
„Данас смо по први пут посетили надлежни државни орган за односе са Црквама и верским заједницама у Републици Србији и директора господина Владимира Рогановића. Осетили смо потребу да, са једне стране, у знак захвалности за добру и плодну сарадњу са Управом вера посетимо ову институцију данас, а са друге стране, да се до сада делимично остварени пројекти још више развијају на добро свих грађана Србије, а знамо да је огроман проценат грађана Србије верски оријентисан и да се они декларишу као верници.
Нарочито смо имали потребу да – и то се данас десило – разговарамо о различитим пројектима сагледавајући све то што се до сада урадило, а са друге стране, планирајући и друге пројекте на плану, условно речено, духовне културе. Наиме, Управа за вере је била и иницијатор, а и учествовала је у организовању многих конференција које нису имале само за циљ теолошке расправе, него су теме конференција биле значајне не само за Цркве и верске заједнице него и за читаво друштво. Цркве и верске заједнице нису изоловане од друштва. Исти људи су и верници, припадају Црквама и верским заједницама, али су и грађани ове државе и имају своје место у друштву. Тако да када говоримо о сарадњи Цркава и верских заједница са државом то је условни оквир, јер се заправо ради о истим људима, који су – из различитих позиција са својим капацитетима – позвани да сарађујући раде на добро државе, на добро друштва и на добро свих грађана. У том смислу, духовна култура је нешто што је кровна категорија која покрива све потребе људи који припадају једној заједници. Конференције које смо у сарадњи са Управом до сада организовали дале су допринос свеукупном покушају да разумемо једни друге, да разумемо да смо једни другима потребни, да разумемо да нико без никога не може, да разумемо да је потребно да свако свакоме да простора независно од тога колики је неко по својој величини, дакле, да свако свакоме да простора како би свако могао да дорипенесе општем добру.
Такође, у сарадњи са Управом за вере, али и са другим верским заједницама, до сада смо имали неколико симпосиона који се тичу, опет, свих Цркава и веских заједница, свих верника, али и свих грађана Србије. Сумирајући све оно што је до сада урађено, сагледавали смо како можемо да унапређујемо сарадњу Цркава и верских заједница са Управом, али и како можемо још више да допринесемо зближавању, међусобном разумевању, превазилажењу поларизација, конституисању става и спознаје да сви заједно управо у различитости обогаћујемо овај простор и да у покушају, колико је год је могуће, разумевајући једни друге, независно од другачијих позиција сагледавања одређених тема, ако улажемо напор дођемо до, колико год је то могуће, одређене хармоније пре свега међу Црквама и верским заједницама, а онда сви заједно до хармоније свих грађана; и са онима који себе виде да не припадају ни једном простору религијском, а наравно, онда опет, сви заједно да се уобличимо у једно друштво и у једну државу, која не дозвољава да стојимо у месту – јер кад стојимо у месту само идемо уназад – него хоће да увек расте и да се унапређује.
Ми смо захвални Управи за сарадњу са Црквама и верским заједницама Министарства правде Републике Србије и њеном директору господину Владимиру Рогановићу, који је и верник, али и човек који има знања и образовања; дакле, нека не замери што ћу рећи, интелектуалац који разуме душу овога простора и народа који овде живе и који у име државе Србије и као директор Управе чини све од себе да нам помогне и лично допринесе да се остваре циљеви које сам већ поменуо, а то је да разумемо да само заједничким снагама – и да кажем и то, у периоду поста кроз који пролазимо – будемо спремни да препознамо своје недостатке и пропусте и да хоћемо да их исправљамо, а то значи да будемо спремни да тражимо опроштај и у исто време да отворимо своју душу и своје срце да праштамо свима све. То је заправо предуслов и у том смислу је важно да разумемо Јеванђеље и не само хришћанске поруке него и хришћански став и хришћански етос да у спознаји свога стања само кроз подвиг љубави, само кроз подвиг преображавања, кроз подвиг спознаје својих недостатака и кроз подвиг покајања, искања опроштаја и праштања можемо бити аутентични људи, можемо оспособљавати себе да од једног индивидуалистичког погледа на свет и на живот, где сам ја себи бог и бог другима, градимо заједницу. Заједница подразумева тражење опроштаја и праштање, отварање своје душе и свога срца за све и свакога ма ко он био, а то је не само порука поста, него то је и атмосфера у којој се трудимо да живимо у току поста. Живећи у тој атмосфери будимо сведоци истинске људске природе, јеванђељског етоса, тј. хришћанског етоса где је Бог који нам се јавља у Христу онај који сведочи да смо међусобно браћа. Тек онда када доживимо Бога као заједничког Оца, тек онда када имамо заједничког Оца, а не посматрамо себе као случајне биолошке јединке, можемо доживети и другог човека као истинског брата, као истинског пријатеља за кога смо ми одговорни, независно од тога да ли он себе осећа одговорнима за нас. Сарађујући са Управом за вере заједнички покушавамо да развијамо осећање да сам ја одговоран за вас и да не проверавам да ли се ви осећате одговорним за мене. Ако свако има тај циљ, онда без обзира на тешкоће и искушења кроз која пролазимо, без обзира на тренутне неспоразуме, можда понекад несугласице или сукобе, ако имамо тај принцип као основни принцип ићи ћемо даље и расти. Дошао сам, наравно, данас и да честитам предстојеће Божићне празнике и благословену и срећну Нову 2022. годину свим запосленима у Управи“.
Директор Управе за сарадњу са Црквама и верским заједницама др Владимир Рогановић је истакао:
„Мени је част и задовољство да у име Управе за сарадњу са Црквама и верским заједницама Министарства правде Републике Србије дочекам Његову Светост Патријарха српског господина Порфирија. То је заиста велика радост за све нас који помно 365 дана у години радимо послове из наше надлежности. Ово је био један у низу наших састанака где смо имали прилику да упознамо Његову Светост са резултатима који су остварени у 2021. години и да разговарамо о плановима за будући период. Можемо да истакнемо да је година за нама, упркос томе што је била бременита сваковрсним проблемима који су се пре свега тицали пандемије, са становишта односа између Републике Србије и верских заједница била веома успешна и да са Патријаршијом и са свим епархијама Српске Православне Цркве имамо заиста изузетну добру и плодну сарадњу. Управа за сарадњу са Црквама и верским заједницама остаће и даље снажно посвећена јачању мисије, јачању наших основних опредељења и наша су врата широм отворена Српској Православној Цркви, свим нашим верским заједницама, јер Управа за вере је кућа и дом свих наших Цркава и верских заједница. Још једном бих хтео да искрено захвалим Његовој Светости на великој части коју нам је приредио чињеницом да је дошао да се лично увери у начине на које ова Управа функционише и ради и што нас је и тиме охрабрио да убудуће заиста дамо највише од себе, а то све у заједничком интересу, а то је интерес да се промовише слобода вероисповедања, да се афирмишу верска култура и верско образовање, да се помогне у обнављању духовног живота. У том смислу сарадња са Српском Православном Црквом и Његовом Светошћу била је изузетно добра“.
Извор: СПЦ