Нови број „Православља“ – новина Српске Патријаршије доноси текст протојереја-ставрофора др Зорана Крстића у рубрици Уместо уводника – Пастирска цртица о томе где зло обитава… као и ексклузивни разговор Николаја Сапсаја са Митрополитом бориспољским и броварским Антонијем из Украјинске Православне Цркве поводом блаженог уснућа Патријарха српског Иринеја и његове подршке Украјинској Православној Цркви и Митрополиту кијевском и све Украјине Онуфрију.
-Али Бог може много више – каже Владика зворничко-тузлански Фотије и додаје : – Дар православне вере значи да живимо у истини, да живимо у истинској Цркви; да је свештеник коме се обраћамо истински свештеник, јер када православни свештеник чита молитву, онда то јесте молитва за здравље, за благослов, или било шта друго. Исто тако, када православни епископ или свештеник служе Литургију – то је истинска Литургија. На њој се причешћујемо стварним Телом и Крвљу Христовом и тако учествујемо у светотајинском животу Цркве. То је највеће што ми православни Срби имамо… Међутим, често тога нисмо довољно свесни, па имамо обичај да кажемо како пуно страдамо и како смо мученички народ…
Нови број Првославља доноси текст Панајотиса Ј. Скалциса, професора Теолошког факултета Аристотеловог универзитета у Солуну: Начин причешћивања лжицом. О положају Српске Православне Цркве у данашњем свету, у ауторском тексту за новине Српске Патријаршије, говори проф. др Милош Ковић: -Разбијање Југославије објавило је почетак нове епохе. У српској култури на то нико није убедљивије и гласније упозоравао од Милорада Екмечића. То се из Сарајева понајбоље могло видети. Баш као у Хантингтоновим САД, већину верника у црквама и џамијама Балкана данас чине образовани, млади људи. И то је најава света који долази. Углед Српске Православне Цркве у српском друштву, после векова исламизације, унијаћења, западњачког секуларизма, усташког и нацифашистичког геноцида и комунистичког богоборачког атеизма, и данас је необично висок…
Рубрици Реч-две са… доноси разговор са Хирошијем Јамазакијем Вукелићем, преводиоцем монографије о Високим Дечанима на јапански језик. Поводом сто година од почетка рада Православног богословског факултета у Београду проф. др Владислав Пузовић пише о проти Стевану М. Димитријевићу, првом декану Православног богословског факултета у Београду. Протојереј-ставрофор др Александар Средојевић у ауторском тексту за Православље пише о првом српском патријарху обновљене Српске Патријаршије – Димитрију Павловићу. Протојереј-ставрофор мр Слободан Јокић, архијерејски намесник никшићки, у спомен на блаженопочившег митрополита црногорско-приморског Амфилохија пише прилог Човјек славе Божје…
Извор: Православље