У Историјском Архиву Града Новог Сада, Филипа Вишњића 2а, у среду 5. априла 2017. године, у 19 часова, поводом обележавања стогодишњице Првог светског рата, биће отворена изложба под називом “Хероине у балканским и Првом светском рату”, саопштило је данас Удружење ратних добровољаца 1912 – 1918. Аутори изложбе су Предраг Павловић и Алекса Зарев из Удружења ратних добровољаца 1912 – 1918, њихових потомака и поштовалаца из Београда уз сарадњу са Министарством одбране. Организатори изложбе су Удружење ратних добровољаца 1912 – 1918 њихових потомака и поштовалаца “Обилић 1912 – 1918” Нови Сад и Историјски архив Града Новог Сада.
Како се наводи у саопштењу, на отварању изложбе ће говорити Бора Новаковић, председник Удружења ратних добровољаца 1912 – 1918, њихових потомака и поштовалаца из Зрењанина и Петар Ђурђев, историчар и директор Историјског Архива Новог Сада. Изложбу ће отворити др Милан Мицић, историчар и књижевник из Новог Сада. У музичком делу програма наступиће Певачко друштво “Јутро” из Новог Сада. Публика ће ову изложбу моћи да погледа до 21. априла. Како истичу у Удружењу, у одбрани српског народа, заједно са својим очевима, браћом и мужевима, бориле су се и жене.
“Многе од њих облачиле су војничке униформе и, под својим или туђим именом, учествовале у крвавим биткама Великог рата. Василија Вукотић, кћерка сердар Јанка Вукотића, била је једина жена-учесница Битке на Мојковцу; добровољац Милица Миљанов, осветлала је образ свом оцу војводи Марку Миљанову, а Живана Терзић је у српској војсци достојно заменила свог погинулог брата…”, наводи се.
Изложба “Хероине у балканским и Првом светском рату” настала је захваљујући групи аутора Удружења ратних добровољаца 1912 – 1918, њихових потомака и поштовалаца из Београда. Говори о женама које су током Првог светског рата дале велики допринос, поднеле огромне жртве и задужиле Србију и свет.
На 17 паноа представљене су наше хероине попут Милунке Савић, Надежде Петровић, Јелене Шаулић, Радмиле Милошевић, Анђе Шћепановић, Лепосаве Младеновић Белосајке и других.
Такође, на паноима су представљене и жене из других земаља које су дошле у помоћ српској војсци и народу, као ратнице, санитетско особље или хуманитарне раднице, које су допремале помоћ, прикупљале новац и слале га у Србију, или су лично долазиле и остајале са српским народом, попут Флоре Сендс, Евелин Хаверфилд, Елси Инглис и многих других.
Извор: РТВ