Удружење Краљевина Србија у сарадњи са Општином Инђијом је на дан Светог Димитрија обележило изузетно важан догађај за град Инђију – дан ослобођења у Великом рату (1914 – 1918.) када је српска краљевска војска на челу са потпоручником Јулијем Вапом ушла у град Инђију. Падом двовековне владавине Хазбуршке монархије остварена је жеља Срба из Српске војводине о уједињењу са мајком Србијом.
У Парку Краљице Марије испред споменика Краљу Петру Првом Ослободиоцу одата је почаст нашој славној српској војсци, као и помен потпоручнику Јулију Вапи, команданту славне чете 7. пука српске војске. Та славна чета је у име Врховне команде после 50 дана даноноћног напредовања од Битоља на Митровдан 1918. године ослободила Инђију. Заборављени Јулије Вапа је био носилац највиших српских одликовања: ордена Белог орла, ордена Југословенске круне, ордена за храброст Милош Обилић, Споменице српско-бугарског рата 1913. год. и Албанске споменице. Удружење Краљевина Србија је уложило велике напоре како би име овог јунака постало познато Србима.
После увода Градски хор Инђије је отпевао химну Србије „Боже правде“. Потом је свештенство града Инђије одслужило помен српским јунацима и потпоручнику Јулију Вапи. Уследило је полагање венаца. Први венац је у име Општине Инђија положио господин Милан Предојевић, председник Скупштине општине Инђија. Други венац је у име Његовог Краљевског Величанства Александра Другог Карађорђевића положио човек који је више од десет година био главни архитекта изградње и унутрашњег уређења Храма Светога Саве, носилац Карађорђеве звезде и ордена Белог орла, канцелар Краљевских ордена Дома Карађорђевића, председавајући саветодавних тела Круне, архитекта Драгомир Ацовић. Трећи венац је у име Војске Србије положио потпуковник Јовица Петковић. Четврти венац је у име монархистичког удружења положио потпредседник Извршног одбора Удружења Краљевина Србија за Војводину господин Предраг Меденица. Пети венац је у име Савеза потомака ратника Србије 1912 – 1920. године положио господин Душан Марјановић.
Затим су се присутнима обратили председник Скупштине општине Инђија господин Милан Предојевић и председник Крунског савета уважени господин Драгомир Ацовић. После тога је уследио културно уметнички програм у коме су учествовали чланови Омладинског културно-уметничког друштва Инђија и чланови КУД – а „СОКО“, а програм је отворила ученица 8. разреда и најбољи рецитатор ОШ „Петар Кочић“ из Инђије. После програма сви присутни су позвани на коктел у Културни центар, бивши Соколски дом „Краљ Александар Ујединитељ“.
Први обновљен споменик у бившој држави Југославији једном од чланова Краљевског дома је управо у граду Инђији. Споменик краљу Петру Првом Ослободиоцу у Парку Краљице Марије, дело професора Николе Кошевића, обновљен је на градску славу Духове 1991. године. Освештао га је протојереј Радован Миловановић.
текст и фотографије захваљујући вероучитељу Горану Груловићу