У северноисточном делу Срема, на месту где Дунав досеца крајње источне обронке Фрушке Горе налази се Стари Сланкамен, најстарије насеље Општине Инђија. Многобројни културно-историјски споменици сведоци су бурне прошлости због стратешког значаја овог насеља уз Дунав, који је вековима представљао границу различитих империја.
Пред почетак Свете Литургије Епископ сремски г. Василије донео је кивот са честицом моштију Светог Арсенија Сремца и предао високопреподобној игуманији мастира Ждребаоник, мати Јустини, која је са архијерејима, свештенством и монаштвом наше Свете Цркве, кроз дугачак шпалир унела кивот у цркву Светог Николе која прославља 550 година постојања.
Торжественом Литургијом началствовао је Епископ сремски г. Василије са Епископом Јованом (Пурићем) уз саслужење високопреподобног архимандрита Стефана игумана манастира Велике Ремете.
На архијерејској Литургији саслуживали су и протојереји-ставрофори: Борис Милинковић архијерејски намесник сремско-карловачки, др Драгомир Сандо, проф. Православног богословског факултета Универзитета у Београду и председник Одбора за верску наставу Архиепископије београдско-карловачке, Слободан Зековић (Митрополија црногорско-приморска), Никола Билић (Митрополија аустралијско-новозеландска), протојереј Миливој Вучић парох инђијски, протођакон Слободан Вујасиновић и ђакон Верољуб Сандо, проф. Богословије Светог Саве у Београду.
За певницом су били студенти Православног богословског факултета у Београду, а Литургију је торжествено пратио хор храма Светих цара Константина и царице Јелене на Вождовцу, под диригентском палицом мр Бранка Тадића.
Празнично слово произнео је Владика сремски Василије који је казивао и о историјату светиње у Старом Сланкамену где се вековима узносе молитве Господу.
Кумови овогодишње храмовне славе су Мацура Никола и Милица из Старог Сланкамена. Господину Николи Мацури је Орден Светог Максима (Бранковића) уручио Владика сремски, док је Орден Мајке Ангелине уручио гђи Снежани Шолаји, мајци четворо деце. Заслужним грађанима за сваковрсну помоћ храму уручене су архијерејске грамате.
Игуманија манастира Ждребаоник мати Јустина, је по благослову Високопреосвећеног Митрополита црногорско-приморскогг. Амфилохија, на спомен на данашњи дан поклонила две иконе Светог Арсенија Сремца, једну Епископу сремском, а другу за храм Светог Николе, старешини протојереју-ставрофору Радомиру Санду.
Данашњој слави присуствовали су представници градске и општинске власти из Инђије и Пећинаца, представници Англиканске цркве: архибискуп Београдски и целе Југоисточне Европске дијецезе са свештеником Мирославом Црвенком, директор Канцеларије за Косово и Метохију, г. Марко Ђурић; благоверни народ Епархије сремске, бројни пријатељи и сарадници, многобројне личности из јавног и културног живота.
После литургијског сабрања Архијереји наше Свете Цркве су са свештенством и благоверним народом сишли на сланкаменски кеј поред Дунава где се на свечаној академији захвалио свима на свесрдној помоћи вишевековне српске светиње и у спомен на данашњи дан Сремском епископу Василију даривао је монографију о Старом Сланкамену. Аутори монографије су историчари уметности, Јелена Ћеранић Берић и Јована Колунџија.
Епископ Јован (Пурић) је произнео беседу „О благородној лози Бранковића“.
У културно уметничком програму наступили су: КУД „Др Ђорђе Натошевић“ , драмски уметници Љубивоје Тадић и Ивана Жигон, док је о лози Змај Огњеног Вука говорио драмски уметник Срђан Ивановић; програм је обогатио певач народних песама Недељко Билкић.
Гуслар Марко Шћепановић је епском песмом славио јунаштво предака наших.
Програм је водила гђа Зорана Коршош Николић. Најбољима у перу и ликовној уметности награде је уручио отац Радомир Сандо са председником Месне заједнице г. Николом Мацуром.
Тродневне свечаности
Увод у тродневну свечаност обележавања 550 година цркве посвећене Светом Николају у Сланкамену уприличена је изложба „Стари Сланкамен кроз векове“ и траје од 15. маја до 22. маја.
Подршку и помоћ у реализацији изложбе пружили су: Завод за заштиту споменика културе Сремска Митровица, историчар Бранислава Коњевић проф. МА, историчар уметности Јована Колунџија, ма, историчар уметности Јелена Ћеранић, историчар Снежана Стећук, проф, историчар Вукашин Вукмировић, проф. ма.
У суботу 19. маја на простору око цркве је почела манифестација „Златни котлић“.
Истог дана у 18 часова у цркви је служено вечерње богослужење а након тога се одржало духовно вече у порти цркве. У програму су учествовали историчари уметности Јован Колунџија и Јелена Ћеранић, ученици ОШ „Ђорђе Натошевић“ Нови Сланкамен, певачка група КУД-а „Соко“, ученици основних школа-аутори најбољих литерарних и ликовних радова на тему „Мирна лука Змај Огњеног Вука“ и Позориште младих аматера Пећинци „Света мајка Ангелина“.
Из историје цркве
Црква Светог Николе се налази у Старом Сланкамену, у општини Инђија, подигнута је 1468. године и представља споменик културе од изузетног значаја. Према предању, подигао ју је Вук Гргуровић, у народу познат као Змај Огњени Вук. Најстарији писани помен о цркви из 1501. године потиче са записа попа Ђорђа на четворојеванђељу пивског манастира. Свој данашњи изглед добила је у 18. веку, после многобројнних обнова.