Поводом великог јубилеја нашег Училишта, Богословија је издала јединствену Монографију која обухвата свеукупни развој изучавања богословља у Сремским Карловаца, од 18. века до наших дана. Овим поводом, одржана је и промоција Монографије у препуној свечаној дворани Матице српске у Новом Саду, 21. маја 2024. године.
Скупу је присуствовао велики број свештеника, те људи од знања и пера, као и сви поштоваоци трајања и традиције коју баштини Карловачка богословија. Промоцију је отпочео хор Богословије, појући тропар Васкрсења Христовог, а потом се присутнима обратио проф. др Драган Станић, председник Матице српске. Господин Станић је све подсетио на важност јединства Српске Православне Цркве и Матице српске, те да се оно у будућности никако не сме нарушити. Затим су се присутнима обратили Његово Преосвештенство Епископ сремски Господин Василије и директор Историјског архива града Новог Сада, господин Петар Ђурђев.
Преосвећени Владика је, истакао важност Карловачке богословије у историји нашег народа. Поделио је и своје лично искуство, као Архипастира који већ 38 година дочекује изнова генерације младих богослова, који су отишли из породичних домова да би након пет година изашли из Богословије као зрели и одрасли људи. Са друге стране, господин Ђурђев се осврнуо на историјски контекст прилика у којима је основана Карловачка богословија и напоменуо како ће ова Монографија бити незаобилазна за даље изучавање историје наше школе.
Један од потписника предговора Мониграфије, господин Игор Мировић такође се обратио сабранима. Након свог излагања, Мировић је прочитао своје две духовне песме – “Просејање” и “Крстоносци”.
У име ђачког колектива говорио је Вељко Милутиновић, ученик четвртог разреда Богословије. Он је исказао велику радост, рекавши како је част свакоме од ученика Богословије да буде део овако значајног јубилеја и историјског догађаја. Такође је истакао да ову Монографију не чине само слова на папиру, него и сви који се уче данас и сви они који су се некада учили у Богословији.
На крају је реч препуштена ономе који је и био заслужан за ово сабрање, протојереју-ставрофору Јовану Милановићу, ректору Богословије. Господин ректор је, између осталог, захвалио свима на доласку и учешћу у нашој радости. Подсетио је на своје претходнике и њихов рад, а потом и на целовитост ове Монографије која обједињује све периоде Богословског училишта у Сремским Карловцима.
Целокупни догађај је био пропраћен музичким наступом хора Богословије, који је певао, како родољубиве, тако и духовне песме, окончавши ово дивно вече Карловачким многољетствијем. Видно задовољни, сви су се задржали на послужењу у свечаним салонима Матице српске.
Извор: Епархија сремска